Kondycja psychiczna jest niezwykle ważnym tematem, który niestety bardzo często jest ignorowany. Częste depresje, nasilające się obawy i lęki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Na całe szczęście zdrowie psychiczne jest coraz częściej pojawiającym się tematem i powoli przestajemy się wstydzić korzystając z pomocy psychologa czy psychiatry. Niezwykle skuteczną formą walki z niechcianymi zachowaniami i uczuciami jest psychoterapia.
Jak wygląda psychoterapia?
Decydując się na często trudny dla nas pierwszy krok warto zorientować się jak wygląda prawdziwa psychoterapia. Udając się do odpowiedniego specjalisty pierwszym krokiem będzie rozmowa wstępna z psychologiem. Przedstawiając mu swoje problemy określi na jakiej płaszczyźnie potrzebujesz pomocy, co powoduje Twoje negatywne uczucia i emocje oraz określi formę i strategię działania. Psycholog zaleci również częstotliwość odbywanych zajęć jak i ich długość. Z reguł są to jedno lub dwa spotkania w tygodniu nie przekraczające godziny czasu. Oczywiście jest to kwestia indywidualna i może się diametralnie różnić w zależności od konkretnego problemu. Niestety nie zaleca się przerywania psychoterapii, dlatego liczy się tutaj przede wszystkim determinacja i Twoje własne zaangażowanie. Bez odpowiedniego nastawienia i chęci działania sam psycholog niewiele będzie mógł zmienić.
W zależności od przypadku sama psychoterapia często może trwać nawet latami. Problemy wynikające z czasu dzieciństwa niekiedy ciężko naprostować i wymagają wiele pracy nad sobą – nie można się jednak zniechęcać! Pomoc psychologa z pewnością poprawi Twoją kondycję psychiczną, a owoce terapii będziesz zbierał przez całe życie.
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
W zasadzie zawsze karto korzystać z plusów jakie płyną z psychoterapii, jednak są pewne zasadnicze objawy, które wręcz proszą o psychoterapię. Terapia z pewnością będzie odpowiednia dla osób, które przerastają własne reakcje. Na przykład zbyt emocjonalne podejście do neutralnych sytuacji. Pomoc u psychologa znajdą również osoby, które zaskakują się własnymi reakcjami. Nadpobudliwość lub skrajne wahania emocjonalne są odpowiednie dla specjalisty! Dodatkowo jeżeli męczy Cię zwątpienie we własną osobę lub jesteś odrzucony przez otoczenie również powinieneś udać się na terapię. Ponadto wszelkie fobie, lęki, stres, depresja, zmęczenie, przemoc domowa czy problemy natury seksualnej – odpowiedni specjalista z pewnością pomoże Ci z każdym z tych problemów.
Dobry terapeuta powinien bezbłędnie zdefiniować Twoje problemy i Ci je przedstawić. Ma on za zadanie zbadać co przyczyniło się do pojawienia się Twoich trudności życiowych i wspólnie to wszystko omówić. Będzie on również pomocą w radzeniu sobie z tym wszystkim i może sugerować lub nasuwać Ci różne pomysły. Warto pamiętać, że specjalistów psychologii jest wielu – dlatego warto przeszukać internet i wybrać tego odpowiedniego. Przy rozmowie wstępnej możesz zapytać go o przedstawienie swoich wszelkich dyplomów i certyfikatów – potwierdzających jego umiejętności.
Psychoterapia Wrocław – Zapraszamy!