Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z pomocy psychologa. Jest to bardzo pozytywny trend, gdyż świadczy o rosnącej świadomości społeczeństwa dotyczącej dbania o zdrowie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Ludzie coraz odważniej szukają pomocy, zamiast zamykać się ze swoimi problemami w czterech ścianach mieszkania, co bardzo często prowadzi do tragedii. Gdzie zatem najlepiej szukać pomocy psychologa? Jakie są koszty z tym związane?
Jak szukać psychologa we Wrocławiu?
Ilość psychologów prowadzących psychoterapie w dużych miastach, takich jak Wrocław, jest duża, dzięki czemu można swobodnie wybierać wśród tego typu specjalistów. Jeśli interesuje nas terapia refundowana w ramach NFZ, warto poprosić lekarza rodzinnego o polecenie psychologa, który przyjmuje pacjentów nieodpłatnie. W przypadku, gdy zdecydowani jesteśmy na leczenie prywatne, warto przyjrzeć się rankingom psychologów i psychoterapeutów dostępnym w internecie, jednym z nich jest www.ranking.abczdrowie.pl/s/psycholog/wroc%C5%82aw.
Jak wybrać psychologa? Jakie są koszty z tym związane?
Bardzo istotną kwestię stanowią warunki prowadzenia terapii, zarówno w przypadku prywatnego leczenia, jak i z ramienia NFZ. Optymalna ilość spotkań z psychologiem to jedno na tydzień, ewentualnie co dwa tygodnie, jednak zadecydować o tym powinien specjalista, istotne jest też samopoczucie oraz komfort psychiczny pacjenta. Wybierając więc psychologa powinniśmy kierować się w dużej mierze tym, czy będziemy mogli widywać się z nim odpowiednio często oraz tak długo, aż leczenie zostanie zakończone.
Koszt jednego spotkania z terapeutą w ramach świadczenia usług prywatnych, to około 120 zł. Nie jest to mało, zwłaszcza, jeśli leczenie ma być długotrwałe, dlatego też wiele osób szuka możliwości kontaktu z psychologiem z NFZ. Niestety terapeuci mający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia bardzo często mają ograniczony czas, jaki mogą przeznaczyć na jednego pacjenta. Efektem tego jest mniejsza ilość spotkań oraz ograniczona uwaga specjalisty, gdyż mając wielu pacjentów, nie może on skupić się wyłącznie na naszym problemie.
Kiedy warto zacząć szukać pomocy u psychologa?
Bardzo często decydujemy się na terapię dopiero w sytuacji, gdy jest naprawdę źle. Z pomocy psychologa korzystają osoby, które muszą radzić sobie z ogromnym stresem, nie radzą sobie po stracie bliskiej osoby, cierpią na nerwicę lub walczą z uzależnieniem. To tylko niektóre przykłady problemów, z jakimi borykają się osoby szukające pomocy w gabinecie psychologicznym. Warto jednak pamiętać, że dobry terapeuta może nie tylko wyleczyć nas z depresji, ale stanowi także ogromne wsparcie w procesie rozwoju osobistego, odkrywania swoich talentów, czy budowania wiary w swoje możliwości.
Szukając odpowiedniego psychologa musimy mieć świadomość, że wyniki naszej terapii są w dużej mierze uzależnione od tego, jaki kontakt nawiążemy z terapeutą. Jeśli już w czasie pierwszej wizyty czujemy dyskomfort, nie potrafimy otworzyć się przed nim otworzyć, to znak, że powinniśmy zastanowić się nad zmianą specjalisty.