Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Jest ona także chyba najbardziej zapomnianym narządem, który z dnia na dzień zmaga się z wieloma szkodliwymi i osłabiającymi ją czynnikami, abyśmy my mogli cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Zwykle sami także zapominamy, że ze względu na jej rolę powinniśmy szczególnie o nią zadbać. Jak więc to zrobić i na co zwrócić uwagę?
Szybki tryb życia = wolny metabolizm
Dzisiejsze czasy nie należą do najłatwiejszych dla naszych organizmów. Codziennie narażone są one na stres, choroby cywilizacyjne, używki, niezdrowe jedzenie, a także na nadmiar zadań do wykonania w zbyt krótkim czasie. Dodatkowo, bardzo często brakuje nam czasu na sen, relaks i optymalną regenerację, co również przekłada się na gorsze samopoczucie, podatność na choroby i ogólne osłabienie. Okazuje się zatem, że szybkie tempo współczesnego życia wcale nie jest korzystne dla naszych organizmów. A wręcz przeciwnie – wszystko to sprawia, że ciało i umysł, silnie eksploatowane na co dzień, po pewnym czasie znacznie zwalniają swoją pracę. Tak też dzieje się z naszym metabolizmem. Jedzenie w biegu, spożywanie dwóch dużych posiłków, napoje gazowane, słodkie i słone przekąski, papierosy i alkohol wywołują liczne problemy z układem trawiennym, które w dłuższej perspektywie czasu mogą przekształcić się w poważne schorzenia wymagające stałej kontroli lekarza, a niekiedy nawet zabiegów czy specjalistycznych operacji.
To ogromne wyzwanie dla całego organizmu, dlatego warto systematycznie go wspierać, aby nie dopuścić do tak poważnych zaniedbań. W tym celu warto sięgnąć na przykład po preparat Hepaslimin – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hepaslimin-30-tabl,6103.html – zwarta w nim cholina ogranicza odkładanie się tłuszczu w tkankach, obniża poziom złego cholesterolu, korzystnie wpływa też na gospodarkę lipidową, układ krążenia, pamięć i układ oddechowy. Innym pozytywnym nawykiem jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna, które razem wpływają na prawidłową pracę wszystkich układów oraz poszczególnych narządów, a nawet pojedynczych komórek.
Na czym polega regeneracja wątroby?
Wątroba przeciążona naszym dotychczasowym trybem życia niekiedy przestaje pełnić swoje, niezwykle ważne funkcje. Wówczas organizm zaczyna podupadać na zdrowiu i staje się podatny na choroby oraz liczne uciążliwe dolegliwości. Można jednak temu zapobiec i w porę zastosować kilka cennych zaleceń. Zalicza się do nich m.in.:
- odpowiednią dietę bogatą w czosnek, buraki, cytrusy, awokado i kurkumę (należy natomiast zrezygnować z przetworzonej żywności zawierającej duże ilości cukrów i tłuszcze trans)
- rezygnację z alkoholu
- rzucenie palenia
- picie dużych ilości wody, która pozwala wypłukać z organizmu nadmiar toksyn i niekorzystnych dla naszego zdrowia składników, których nie zdołała filtrować wątroba
- aktywność fizyczna – regularne uprawienia sportu, jak choćby spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy zajęcia fitness doskonale dotleniają nasz organizm, poprawiają krążenie krwi oraz przyspieszają procesy trawienne.
Te pozornie niewielkie, ale jakże istotne zmiany mogą przyczynić się do procesu naturalnej regeneracji wątroby, a także poprawić ogólny stan naszego organizmu. Zdrowie i doskonałe samopoczucie to wystarczająca nagroda, jaka czeka na nas za podjęte trudne, choć warte uwagi wyzwanie. A zatem dobrze mieć świadomość, że to, co najważniejsze – zależy w dużej mierze wyłącznie od nas i naszych wyborów!