Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Grypa żołądkowa a Covid-19 – czy można samodzielnie odróżnić te dwie choroby?

Grypa żołądkowa a Covid-19 - czy można samodzielnie odróżnić te dwie choroby?

Grypa żołądkowa, popularnie nazywana jelitówką, to zakaźna choroba, występująca najczęściej wśród dzieci do 5 roku życia. Pomimo, że nosi nazwę „grypa”, z prawdziwą grypa ma niewiele wspólnego.

  1. Grypa żołądkowa – najważniejsze informacje
  2. Objawy grypy żołądkowej
  3. Czy da się odróżnić grypę żołądkową od COVID-19?

Grypa żołądkowa może mieć przebieg zarówno bardzo burzliwy, jak i całkiem łagodny, a nawet bezobjawowy. Wiele zależy od wieku pacjenta, choć nie jest to jedyny wyznacznik.

Grypa żołądkowa – najważniejsze informacje

Popularna jelitówka najcięższy przebieg ma zwykle w przypadku dzieci. Z powodu biegunki i wymiotów, młode organizmy szybko się odwadniają, a przez to słabną „w oczach”. grypa żołądkowa dotyka również często seniorów po 65 roku życia. Wśród starszych dzieci i osób dorosłych może mieć przebieg bezobjawowy – chociaż nosiciel wirusa czuje się całkowicie zdrowy, to w rzeczywistości przechodzi zakażenie, a wchodząc w interakcje z innymi ludźmi, przenosi na nich wirusa. Z tego powodu jelitówka uważana jest za chorobę bardzo zakaźną, która szybko się rozprzestrzenia.

Chorobę tę wywołują wirusy z rodziny reowirusów, do której należy znany wszystkim rodzicom rotawirus oraz nie ustępujący mu popularnością adenowirus i norowirus. Grypę żołądkową mogą wywoływać niemal wszystkie wirusy z rodziny reowirusów, a objawy zakażenia są bardzo podobne w przypadku każdego z nich. Z tego powodu rozróżnienie rodzaju wirusa, który spowodował zakażenie u konkretnego pacjenta jest trudne i niemal niemożliwe bez przeprowadzenia testów laboratoryjnych.

Objawy grypy żołądkowej

Charakterystycznym objawem grypy żołądkowej jest biegunka, stosunkowo uciążliwa, która w niektórych przypadkach utrzymuje się przez wiele dni. Ma ona charakter zakaźny i łatwo się rozprzestrzenia, a co więcej, jej nasilenie często nie zmienia się pod wpływem podawanych leków. Niekiedy przechodzi tak szybko, jak szybko się pojawia, a chory w kilka dni powraca do zdrowia. Biegunce towarzyszą często wymioty oraz nudności.

Grypa żołądkowa nazywana jest grypą, ponieważ towarzyszące biegunce objawy są tożsame z tymi występującymi podczas typowej grypy. Częstemu oddawaniu rzadkiego stolca towarzyszy więc ból głowy i mięśni, gorączka, a także spowodowane nią dreszcze. Pojawiają się także bóle brzucha, osłabienie mięśni, brak apetytu i ogólne wyczerpanie organizmu. Do katalogu objawów, które występują głównie u dzieci, można dodać także objawy związane z odwodnieniem lub niedożywieniem, oraz apatię, nadmierną senność i pojawiającą się w stolcu krew.

Przeczytaj więcej o grypie żołądkowej na stronie https://diag.pl/pacjent/grypa-zoladkowa-grypa/.

Czy da się odróżnić grypę żołądkową od COVID-19?

Zakażenie koronawirusem, wywołującym chorobę Covid-19, odznacza się głównie problemami w obrębie układu oddechowego, jednak objawia się również kłopotami o podłożu żołądkowo-jelitowym. W dobie pandemii, osoba, która cierpi z powodu wymiotów, nudności i biegunki, może więc mieć trudności z rozstrzygnięciem, czy zachorowała na zwykłą jelitówkę, czy została zakażona koronawirusem.

Objawy obu chorób są tak do siebie podobne, że odróżnienie zakażenia koronawirusem od zakażenia wirusem wywołującym grypę jelitową jest możliwe tylko w przypadku utraty węchu smaku, typowego dla Covid-19. Jak wskazują lekarze, utrata tych zmysłów może pojawić się również w przypadku zakażenia innym rodzajem wirusa, jednak w połączeniu z objawami ze strony układu oddechowego, takimi jak suchy kaszel, katar lub ból gardła, z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na Covid-19.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *