Wydawać by się mogło, że sport idzie w nierozłącznej parze z muzyką. Jeśli rozejrzymy się dookoła, to niemal każda osoba uprawiająca jogging ma ze sobą słuchawki i odtwarzacz muzyki. Producenci również przebijają się co raz to zmyślniejszymi formami takich gadżetów. Są małe i lekkie, aby niepotrzebnie nie obciążać sportowca, ale i mają ciekawe kształty i kolory, aby zwracać uwagę obserwatorów z zewnątrz.
Jak zacząć trening?
W niektórych sklepach sportowych możemy dostać takie cudo w zestawie z butami do biegania czy strojem sportowym. Na siłowni również z każdego kąta rozbrzmiewa odpowiednio dobrana muzyka. Nie wspominając już o sporach, w których muzyka jest wręcz koniecznym elementem, na przykład zumba czy aerobik. Jaka jest więc rola muzyki podczas ćwiczeń? Otóż udowodniono naukowo, że odpowiednia muzyka ma za zadanie nie tylko uprzyjemnić czas, ale również nas motywować. Należy dobierać takie rytmy, które są w stanie zgrać się z przyspieszonym biciem serca podczas ćwiczeń. Wspólny rytm sprawia, że ćwiczenia są wykonywane równo i wedle schematu, dzięki czemu są znacznie efektywniejsze i zbytnio nie obciążają organizmu.
Bieganie a muzyka
Podczas biegania zwykle tempo zależy od rodzaju muzyki, której słuchamy. Nasza podświadomość reaguje na dyktowany rytm i potrafi nawet dopasować do tego nasz oddech. Istnieją specjalne utwory dedykowane dla danego rodzaju sportu. Można więc powiedzieć, że branża muzyczna jest w jakiś sposób powiązana ze sportem. Niemniej istnieje grupa ludzi, którzy aktywność fizyczną wolą wykonywać w ciszy i spokoju, do czego oczywiście mają prawo.