Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Waginoplastyka – 5 najczęściej zadawanych pytań

Waginoplastyka - 5 najczęściej zadawanych pytań

Waginoplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej, mającym na celu zwężenie ścian pochwy. Bywa wykonywana w celu poprawy jakości życia seksualnego lub też ze względu na wygląd okolic intymnych. Zabieg ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ poza względami estetycznymi podnosi napięcie mięśni i zwiększa doznania odczuwane podczas seksu. Mimo popularyzacji wiedzy na ten temat z waginoplastyką nadal wiąże się sporo pytań i wątpliwości. Wyjaśniamy kilka najczęściej powtarzających się.

  1. Komu polecana jest waginoplastyka?
  2. Jak wygląda zabieg?
  3. Ile trwa gojenie po zabiegu?
  4. Czy waginoplastyka jest bezpieczna?
  5. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Przy podejmowaniu decyzji o zabiegu, jakim jest waginoplastyka, pamiętajmy, by wykonywał go lekarz ze specjalizacją ginekologiczną. Jego wiedza i umiejętności przełożą się na pozytywny efekt zabiegu. Nie jest to także jedyna możliwość. O innych pomocnych zabiegach można przeczytać na: https://medifem.pl/ginekologia-plastyczna-chirurgia/waginoplastyka/.

Komu polecana jest waginoplastyka?

Waginoplastyka to zabieg skuteczny w przypadku rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy oraz uszkodzenia mięśni miednicy. Decydują się na nią przede wszystkim kobiety po porodach, jednak nie tylko one są adresatkami tego zabiegu. Uszkodzenie i zwiotczenie mięśni związane jest również z codzienną pracą fizyczną, nadwagą, otyłością, wadami wrodzonymi czy po prostu upływem czasu. Co ważne, przeprowadzenie zabiegu waginoplastyki nie jest przeciwwskazaniem do kolejnych ciąż.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg z reguły wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, chociaż w przypadku konkretnych wskazań możliwe jest znieczulenie miejscowe. Całość trwa od około 1,5 godziny do 2 godzin. Przeprowadzający waginoplastykę lekarz dokonuje nacięcia tylnej powłoki wejścia do pochwy, usuwa nadmiar tkanek, a całość zszywa. Waginoplastyce często towarzyszy dodatkowa plastyka krocza, perineoplastyką lub usunięcie blizn poporodowych.

Ile trwa gojenie po zabiegu?

Samo gojenie pozabiegowych nacięć zajmuje od 2 do 3 tygodni. Ewentualne różnice wynikać mogą ze specyfiki założonych szwów oraz kwestii indywidualnego gojenia ran. Najczęściej lekarze informują – i taką informację umieszczają również na zgodach dla pacjentów, że do zwykłych kontaktów seksualnych oraz aktywności fizycznej można powrócić po około 6 tygodniach.

Czy waginoplastyka jest bezpieczna?

Niektóre panie obawiają się negatywnych efektów przeprowadzonego zabiegu. Jak każda tego typu interwencja, waginoplastyka niesie ze sobą ryzyko komplikacji, choć jest ono raczej niewielkie. O ewentualnych niepożądanych efektach informuje lekarz, ogólnie jednak stwierdzić można, że są to: obrzęki, zasinienia, podskórne zgrubienia. Nie należy natomiast lękać się o zaburzenia czucia i problemy z nerwami. Po plastyce pochwy nietrudno jest o niechcianą infekcję ze względu na florę bakteryjną pochwy oraz położenie rany w bliskim sąsiedztwie odbytu.  Zapobiec można temu przestrzegając bardzo restrykcyjnie zasad higieny osobistej.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Istnieje niewielka grupa czynników, stanowiących przeciwwskazanie do przeprowadzenia waginoplastyki. Zabiegu tego nie można wykonywać przede wszystkim w sytuacji potwierdzonych zaburzeń krzepnięcia krwi. Nie będą mogły skorzystać z tej opcji także osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami, utrudniającymi gojenie tkanek oraz pacjentki z nowotworami. Z waginoplastyki zrezygnować muszą także panie ciężarne lub planujące ciążę w najbliższym czasie.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *