Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Arachnofobia, czyli jak radzić sobie z lękiem przed pająkami?

arachnofobia

jest panicznym lękiem przed pająkami. Objawia się poczuciem zagrożenia, paraliżującym strachem, wstrętem i obrzydzeniem. To jedna z najczęściej występujących fobii na świecie, jednakże istnieje kilka metod dzięki którym można skutecznie leczyć strach przed pająkami.

Wyolbrzymienie rozmiarów pająka

Arachnofobia objawia się wyolbrzymieniem rozmiarów pająka, który w wyobraźni danej osoby jest o wiele większy i bardziej przerażający aniżeli w rzeczywistości. Osoba która boryka się z fobią odczuwa przed nim strach, a przede wszystkim obrzydzenie. Dla osoby, która cierpi na arachnofobię już sam pająka wywołuje obrzydzenie.

Przyczyny arachnofobii

Największa ilość przypadków fobii bierze się w ństwie. Taki lęk może pojawić się również z obserwacji osób dorosłych, które również boją się pająków. Kiedy rodzice obrzydzeniem i strachem reagują na pająki, może w ten sam sposób do nich podchodzić. Okazuje się jednak, że może być również zapisany w naszych genach.

Jakie są fobii?

Niekiedy irracjonalnej fobii mogą również towarzyszyć fizyczne objawy. Może być to:

  • Dreszcze
  • Drżenie
  • Nudności
  • Wewnętrzne roztrzęsienie
  • Przyśpieszone bicie serca

 Czy można wyleczyć lęk przed pająkami?

Wiele osób, które cierpią na arachnofobię uważa, że lęk jest zbyt duży, aby można było spróbować go przezwyciężyć. Jednakże istnieją metody terapeutyczne, które mogą tego dokonać. Jedną z nich jest desensytyzacja czyli tak zwane stopniowe odwrażliwianie. Taktyka małych kroków, dzięki którym można pokonać lęk przed pająkami.