Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy skolioza się pogłębia z wiekiem?

skolioza

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. W rzeczywistości jednakże jest to bardzo poważne schorzenie, które nie powinno być bynajmniej lekceważone. Może się pojawić zarówno w wieku dziecięcym jak i w wieku dorosłym. Skolioza zazwyczaj objawia się bólem pleców, który nie ustaje, ale narasta. Ponadto sygnałem, który spowoduje, że udamy się do lekarza, będą trudności w dopasowaniu ubrań. Nie będzie to jednoznaczne, gdy jedna część ciała będzie leżała idealnie, będzie się w danym ubraniu układała idealnie, a przeciwna wprost przeciwnie.

Zdiagnozować skoliozę

Skolioza jest dosyć łatwa do zdiagnozowania, aczkolwiek do leczenia już nie. Jednakże czymś koniecznym jest jej leczenie. Jeśli bowiem w tym względzie nastąpią jakiekolwiek zaniedbania, dojdzie nie tylko do nasilenia objawów, do narastania uporczywego bólu, ale ponadto również może dochodzić do trudności w poruszaniu się. Leczenie skoliozy to w głównej mierze pewne ćwiczenia, wzmacnianie poszczególnych partii mięśniowych, wzmacnianie mięśni pleców. Poza tym mogą okazać się konieczne do zastosowania pewne zabiegi, jeśli skolioza będzie bardzo zaawansowana.

Oczywiście bardzo ważna jest właściwa profilaktyka, nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała, odpoczynek. Skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa jest schorzeniem dotykającym obecnie większość osób dorosłych w naszym kraju. W pewnej części owo skrzywienie jest niewielkie i tak naprawdę nie zdiagnozowane, ale wielu ludzi udaje się z tym schorzeniem do lekarza.

Czy skolioza się pogłębia?

Tak, skolioza pogłębia się wraz z wiekiem dziecka. Często diagnozowana jest dopiero wówczas, gdy przekroczy 30 stopni. Jest wówczas po prostu lepiej zauważalna. Przy znacznym odchyleniu bocznym kręgosłupa dużo lepiej zauważane są asymetrie, takie jak nierówne ustawienie barków czy pozorne skrócenie kończyn.

Im wcześniej skolioza zostanie zdiagnozowana, tym lepiej. Można wówczas szybciej zacząć zajęcia korekcyjne i rehabilitację. Leczenie skoliozy nie zawsze daje zadowalające efekty – zwłaszcza, jeśli jest ona zdiagnozowana późno. Dlatego warto przyglądać się co jakiś czas swojemu dziecku, gdyż nie trzeba udawać się do specjalisty po diagnozę. Skolioza widoczna jest gołym okiem, możemy zauważyć zmiany samodzielnie.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *