W okresie jesienno-zimowym przeziębienia u dzieci nie są niczym zaskakującym, jednak nieleczone mogą doprowadzić do poważnych komplikacji, jak chociażby stany zapalne oskrzeli czy płuc. Jednym z podstawowych objawów przeziębienia u dzieci jest oczywiście kaszel, który jednak nie zawsze musi być symptomem choroby. W takich wypadkach warto zastosować syrop dla dzieci.
Kaszel to czasami po prostu odruch oczyszczający drogi oddechowe z substancji drażniących, jeżeli jednak ma charakter uporczywy i towarzyszą mu inne charakterystyczne objawy, jak np. gorączka czy katar, warto szybko rozpocząć leczenie, tak by choroba zanadto się nie rozwinęła. Jednak zanim podamy leki, jak np. Mucosolvan syrop dla dzieci, należy określić z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, gdyż tylko wtedy leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty.
Mucosolvan syrop dla dzieci na kaszel suchy czy mokry?
Zanim zaczniemy podawać jakiekolwiek preparaty oczywiście najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zbada małego pacjenta i postawi diagnozę. Często zdarza się jednak, że chcemy przeziębienie zdusić w zalążku i szukamy ratunku w swojej domowej apteczce. Jak rozpoznać z jakim kaszlem mamy do czynienia?
Kaszel to naturalny obronny odruch organizmu, niezależny od naszej woli, a wręcz często pojawiający się mimowolnie. Może być suchy lub mokry, skąpy i obfity, z wydzieliną lub bez. Na początku choroby spowodowanej zakażeniem wirusowym zazwyczaj pojawia się wyjątkowo męczący kaszel suchy, będący objawem namnażania się w śluzówce dróg oddechowych wirusów. Często w tym okresie występuje również ostry ból gardła. W jego przypadku najskuteczniejsze są preparaty o charakterze przeciwkaszlowym, które hamują męczący odruch kaszlu. Należy je jednak stosować rozważnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
W większości przypadków po upływie maksymalnie kilku dni kaszel ten przechodzi w kaszel mokry, który jest mechanizmem pozwalającym pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych flegmy. To właśnie ona, zbierając się w drogach oddechowych wywołuje mokry odruch kaszlu. Taki kaszel o charakterze poinfekcyjnym może utrzymywać się nawet kilka tygodni, aż do momentu gdy cały śluz zostanie usunięty. Gęsta, nieodkrztuszana wydzielina pogarsza stan zdrowia dziecka, nasilając duszności i odruch kaszlu. Jest on jednak w tym przypadku objawem pozytywnym, więc zamiast go hamować należy raczej dążyć do poprawy jego efektywności, czyli mówiąc prościej ilości odkrztuszanej flegmy.
Najprostszym sposobem rozrzedzania wydzieliny śluzowej jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu w którym przebywa dziecko, a także dbanie o jego prawidłowe nawodnienie. Często jednak to zbyt mało, by pozbyć się kaszlu. W takim przypadku skuteczne może być stosowanie leków, które pomagają usunąć zalegającą wydzielinę. Jednym z nich jest właśnie wspomniany chociażby syrop na kaszel dla dzieci, który łączy w sobie działanie wykrztuśne i rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.
Mucosolvan syrop dla dzieci – jak działa?
Mucosolvan syrop dla dzieci to lek zawierający w swoim składzie m.in. ambroksol, który należy do substancji chemicznych często nazywanych mukolitykami. Wykazują one działanie upłynniające wydzielinę oskrzeli, poprzez zmianę jej gęstości, konsystencji oraz składu chemicznego. Dodatkowo wykazuje on działanie zwiększające wydzielanie gruczołów błony śluzowej, prowadząc co prawda do zwiększenia objętości wydzieliny, ale jednocześnie upłynniając ją, co korzystnie wpływa na jej usuwanie przez odkrztuszanie. Ambroksol wykazuje również miejscowe działanie przeciwbólowe, łagodząc często towarzyszące kaszlowi podrażnienie i zaczerwienienie gardła. Co ważne, syrop dla dzieci powinno stosować się tylko w ciągu dnia, gdyż nasilając odruch odkrztuszania może on zaburzać prawidłowy sen.
Jeśli chodzi o dokładne dawkowanie, należy postępować zgodnie z informacjami na ulotce lub poradzić się lekarza lub farmaceuty. W przypadku wszystkich syropów odkrztuszających ostatnią dawkę podaje się na kilka godzin przed snem, czyli w większości przypadków maksymalnie do godziny 17.00. Jako lek przeznaczony specjalnie dla dzieci już od 1. roku życia, nie zawiera on cukru ani alkoholu. Mucosolvan Mini powinien być ostrożnie stosowany w przypadku małych pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, czy przy infekcjach z brakiem wyraźnej wydzieliny z dróg oddechowych. Należy również rozważyć jego stosowanie w sytuacji, gdy jest już brany inny lek działający na mokry kaszel.
Bez względu na to, jaki rodzaj kaszlu męczy nas lub nasze dziecko, żadnych leków nie powinno stosować się na własną rękę zbyt długo. Większość syropów na kaszel, w tym Mucosolvan, może być podawane maksymalnie przez kilka dni, a jeżeli pomimo ich stosowania objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni czy nie doszło do wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłania i stan zapalny zamiast znikać, rozwija się obejmując kolejne odcinki układu oddechowego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Bibliografia:
https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/1902/DZIECKO%20CHORE%20%20W%20%C5%9ARODOWISKU%20DOMOWYM%20I%20SZKOLNYM.pdf?sequence=1
https://wylecz.to/na-gardlo-i-oskrzela/leki-mukolityczne-dzialanie-rodzaje-wskazania-postacie-przeciwwskazania/
https://www.mp.pl/pacjent/leki/leki/doctor_subst.html?id=80
https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/objawy/70135,kaszel
https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/jak-pokonac-kaszel-u-dziecka-aa-t5fY-zXKJ-SkgL.html