Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Plagiocefalia ułożeniowa – objawy i leczenie

od momentu narodzin staje się naszym prawdziwym oczkiem w głowie. Każdy rodzic chce, aby nie tylko miało zapewnione wszystko to co najlepsze, ale i przede wszystkim dba o jego bezpieczeństwo. Zarówno w przypadku noworodków, jak i niemowląt ich układ kostny jest niezwykle delikatny. W związku z tym trzeba zwracać uwagę na ich prawidłowe ułożenie zarówno w czasie snu, jak i w ciągu dnia. Szczególnie narażonym na wszelkiego rodzaju odkształcenia jest główka niemowlaka. Jednym z groźniejszych efektów takich odkształceń jest o której w ostatnim czasie mówi się dość często. Warto więc przyjrzeć się temu problemowi nieco bliżej.

ułożeniowa – co to jest?

Trudno określić jednoznaczną przyczynę powstawania tej wady, jedną z nich mogą być uwarunkowania genetyczne. W wielu przypadkach jednak powodem może być zbyt częste leżenie dziecka po jednej stronie, wówczas jego główka zaczyna odkształcać się w konkretnym miejscu. Inaczej plagiocefalie ułożeniową określa się jako „”, lub „efekt płaskiej główki”. Tak, czy inaczej nie warto tej dolegliwości bagatelizować.

Jakie objawy?

Podstawowym objawem plagiocefali ułożeniowej jest wyżej wspomniany efekt płaskiej główki, poza nią można u dziecka zaobserwować tak charakterystyczne objawy jak: powiększone optycznie jedno oko, jedno ucho, które zwykle jest bardziej wysunięte, ponadto czoło małego dziecka również z jednej strony jest bardziej uwidocznione, jak i policzek, gdzie jeden z nich jest pełniejszy.

Plagiocefalia ułożeniowa

Na zdjęciu powyżej główka dziecka z plagocefalią ułożeniową. Po lewej w wieku 6 miesięcy. Po prawej w wieku 3 lat. Dziecko nie było poddawane żadnej terapii, zabiegowi, nie nosiło korekcyjnego kasku ani nie spało na poduszce ortopedycznej dla dzieci. Rodzice starali się redukować zmianę tylko i wyłącznie za pomocą częstych zmian pozycji dziecka, aby unormować wygląd główki. Zmiana rzeczywiście cofnęła się dość znacznie, jednak w dalszym ciągu wygląd główki dziecka wyraźnie odbiega od normy. Z tego względu zawsze w przypadku rozpoznania plagiocefalii dobrze jest leczenie konsultować ze specjalistą, nie działać tylko na własną rękę.

W niektórych przypadkach nie jest możliwe leczenie dziecka tylko za pomocą odpowiedniego układania go do snu. Niekiedy jest to niemożliwe, jeśli nastąpi np. kręcz szyi. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie się do proponowanych przez specjalistę zaleceń – zazwyczaj jest to zabieg.

Jak leczyć plagiocefalie ułożeniową?

W zależności od stopnia nasilenia problemu zaleca się konkretne leczenie. Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach plagocefalia ułożeniowa jest szybko diagnozowana, dzięki czemu szybko można zacząć ją leczyć. Najważniejsze, to jednak jej zapobiegać. Jak? Wystarczy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by dziecko leżało w różnych pozycjach tak, aby główka nie odkształcała się w jednym miejscu. Polecamy stosowanie specjalistycznych poduszek ortopedycznych dla niemowląt. Są sytuacje, gdzie w przypadku tej dolegliwości konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zaleca się jednak, aby nie przeprowadzać zabiegu wcześniej, niż po drugim miesiącu życia. W większości przypadków jeden zabieg wystarczy do tego, aby usunąć jej skutki.

JOGO DESIGNS MY SLEEPY CLOUD specjalistyczna poduszka dla niemowląt

Inne, podobne dolegliwości

Plagiocefalia nie jest jedynym tego typu schorzeniem. Do podobnych przypadków zaliczyć można między innymi: Brachycefalia, która inaczej nazywana jest „krótką główką”, objawia się tym, że główka dziecka z tyłu jest zarówno płaska, jak i szeroka. Kolejna, podobna dolegliwość, to Dolichocefalia, która objawia się głównie bocznym spłaszczeniem głowy, w szczególności na ten rodzaj deformacji narażone są wcześniaki, oraz dzieci, których główka w czasie porodu zaklinowała się między żebrami. Kraniostenoza uznawana jest za poważny stan chorobowy. Powstaje w efekcie przedwczesnego zrostu jednego, lub większej ilości szwów czaszkowych u dziecka. Co ważne krawędź w miejscu w którym szew uległ zrośnięciu można wyczuć w czasie dotyku. Taką wadę można stwierdzić za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, lub tomografii komputerowej. Oligocefalia należy do rzadziej występujących przypadków schorzeń o dzieci.